Archivace vín

Pokud si chceme zařídit archiv vín, měli bychom se opravdu zamyslet jestli máme či nemáme ideální podmínky k dlouhodobému uchovávání vína, ale také jaké odrůdy se k archivaci hodí a jaké již méně. K archivaci jsou vhodné především odrůdy vína s vyšším obsahem alkoholu, tříslovin a extraktu. Jako ideální teplota k uskladnění se udává 11°C, tuto podmínku nemusíme splňovat do puntíku, důležité je, abychom předešli teplotním výkyvům. Vyšší teplota urychluje zrání vína, nižší teplota naopak dobu, kdy bude víno na svém vrcholu, prodlužuje. Na tuto skutečnost musíme brát při archivaci ohled. Hladina relativní vlhkosti by se měla pohybovat na 70 – 80 %. Příliš suchý vzduch způsobuje smrštění zátky v lahvi, tím dochází k odpařování a oxidaci vína. Také nezapomeňme, že pro archivaci vína je důležitá právě vyváženost kyselin a cukrů. Nezbytné jsou správné podmínky skladování, dobrá zátka a především výběr podle jakostního statutu, odrůdy a typu vína dle zpracování. Vlivem archivace vína dochází k zušlechtění chutě a aromatu. Nejvhodnějším místem pro archivaci vína je sklep. Bílá vína obecně zrají rychleji než vína červená. Vína, která jsou zcela nevhodná k archivaci - růžová a kořeněná vína, vína nižší kvantity a vína perlivá.

Archivaci vín můžeme rozdělit na tři základní typy.

Krátkodobá archivace

Ke krátkodobé archivaci do 3 let můžeme použít vína jakostní, odrůdová a kabinetní.

Střednědobá archivace

Jedná se o archivaci vína v časovém horizontu 3 - 8 let. Na tut archivaci se hodí jakostní vína s přívlastkem pozdního sběru a výběru z hroznů, slámových a ledových vín.

Dlouhodobá archivace

Pro vína s časem vyzrání až 20 let. Jedná se o nejkvalitnější výběry, vína portská či burgundská.

 

Panel

Věříme v kvalitu. Dbáme na kvalitu vín, piv, sýrů i ostatních delikates, a proto v Gurmetu najdete jen to nejlepší a ověřené.

Gurmet - vinotéka a pivotéka

 

E-mailobchod@gurmet-fno.cz

Telefon: 602 302 801

   Na prodejně přijímáme tyto platební karty

Platebni-karty   

Copyright © 2015-2021  GURMET - VINOTÉKA A PIVOTÉKA


Hlavní 133, 739 11  Frýdlant nad Ostravicí     (rohový dům u kostela naproti hypermarketu Albert)